Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak bilgileri sunuluyor.

Konut Kredisi

1 Yorum

Şirketimiz 20 yıl önce gayrimenkul sektörüne hizmet vermeye başladığında konut kredisi kullanımı diye bir enstrüman yoktu. Avrupa ve Amerikan emlak sisteminde mortgage uygulandığını bilir, acaba bizde ne zaman başlar? sorusunu sorardık. Bugün ise özellikle birinci ve ikinci el konut satışlarında mortgage vazgeçilmez oldu.

Ancak; bugüne kadar geçen süre içerisinde hala tam olarak nasıl yararlanıldığı anlaşılmamış. Ev satın almak için, internet üzerinde yayınlanan sitelerimizden müşteriler bize ulaşıyorlar. Beğendikleri konutlardan birkaç tanesi hakkında sorularına yanıt istiyor veya limit, lokasyon belirterek uygun ev varsa görmek istediklerini bildiriyorlar. Karşı soru; konut kredisi kullanacak mısınız? Yanıt evet ise; bankanızla görüştünüz mü? Ön onay alıdınız mı? sorusu geliyor.

Çünkü; İstediğiniz evi alabilirsiniz algısı oluşmuş. Evi beğen, banka parayı ödesin. Ben de ona taksitle ödeyeyim olarak malesef olmuyor.

Yeni değişiklik olmadığı sürece; Banka, experin verdiği değer üzerinden en çok %75’ini kredi veriyor. %25’ini sizin peşin ödemeniz gerekir. Bu ödemenin yapılması için, satın almak istediğiniz konutun kredi kullanımına uygun olması gerekir. Öncelikle Yapı Kullanım İzin Belgesi alınmış olmalı. Kat irtifakı tesis edilmiş, kaba inşaatı yapılmış gayrimenkullere de kredi  verilebilir. Bu oran genellikle %60 üzerinde olmaz.

İkinci olarak sizin kredibilitenizin uygun, yeterli olması gereksinir. Borç, sorunlu ödenmemiş çek, protestolu senet, gibi nedenlerle yeterliliğin engellenmemiş olması şarttır. Belgelediğiniz kazancın, ne kadarının taksit ödeme tutarı ve süresi denkleminin uyumu da engel olmamalıdır.

Bu nedenle; Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin, emlak danışmanına gitmesi yada kendi başına konut aramasından önce; banka ile görüşerek onay alması doğrudur. 2014 yılında satılan 1.000.000 adeti aşan konutların önemli sayıda konut kredisi ile satın alındığını belirtelim.

Reklamlar

Yazar: gonencemlakblog

1992 yılından beri emlak sektöründe danışmanlık hizmet sektöründe çalışıyorum. Aile şirketimizin kurucu ortak ve yöneticisiyim. Marmaris de yaşıyorum. Evliyim. Ekonomi öğrenimi gördüm.

One thought on “Konut Kredisi

  1. Konut kredisi faiz oranları, satılık emlak talebi ile ters orantılı. Faizler düşünce, talep yükseliyor. Piyasada canlılık yaşanıyor. faiz oranlarının 1!in altında kalması gerekli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s