Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Marmaris Emlak | Yabancılara Mülk Satışı

| 0 Yorum

Yabancıların Mülk Edinmesi

Türkiye güney sahillerinde ve Marmaris Emlak sektörüne yabancılara yönelik konut satışı ve profesyonel gayrimenkul danışmanlık hizmetini sürdürüyoruz. Yabancılara mülk satışı deneyim, birikim ve özen ister. Bu süreç nasıl yönetilir. Öncelikle Türkiye’de tüm yabancılar gayrimenkul satın alamaz.  Mütekabiliyet esasına göre yani karşılıklı mülk edinmeyi sağlayan sözleşmenin olması gerekir. Devletler arasında sözleşme yapılmamışsa, o ülkenin vatandaşı  burada mülk satın alamaz. Karşılıklı anlaşmanın olması da, her yerden mülk satın alınabileceği anlamına gelmez.

Mülk Edinme Süreci

Askeri bölgeler, sit alanları vb. yasaklanmıştır. Bu nedenle; satış işlemi süreci gerektirmektedir. Her türk vatandaşı satın alma kabiliyetine sahip ise, ayni gün içerisinde, belgelerinde herhangi bir eksiklik bulunmuyorsa işlemi tamamlıyabilir. Yabancılarda ise bu süre genel olarak iki ile dört ay süre almaktadır. Bazı ülkelerde bu süre daha uzun olabilmektedir. Burada tam bir mütekabiliyetden,eşitlikden söz edilir. Yabancı; ülkemizde ne kadar sürede emlak satın alabiliyor ise, Türk vatandaşının da ayni sürede alabilmesi eşitliğine dikkat edilir.

Satış Kuralları

Emlakı görmüş beğenmiş, sahibi ile pazarlığını yapmış, kaporası verilmiş ise, bu aşamada satış süreci başlar. Satın alınacak ev hakkında ve alıcı hakkında bilgileri içeren dosya hazırlanır. Bu dosyada, evin tapusu, yapı kullanma izin belgesi, satış sözleşmesi, kaparo dekontu, alıcının pasaport bilgileri, satıcının kimlik bilgileri, evin yasak bölgede olmadığını gösterir harita, karakol, okul, deniz vs. mesafeleri gösteren açıklamalar yer alır. Bu işleri profesyonel olarak yapan emlak şirketi ile kordineli çalışan bürolarla işbirliği yapılır. Belgeler ayni zamanda, yenimli tercüman tarafından noterden tastikli olarak hazırlanır.

Satış Süreci

Tüm bu işlemler şirket yetkilimiz nezaretinde yapılır. Bu hizmet bedeli alıcı tarafından ödenir. Dosya tamamlanınca Tapu sicil müdürlüğü’ne verilir. Bilgi edinme hakkı kapsamında dosya takip edilmesi için şifre alınır. Dosya resmi olarak Ege Ordu Komutanlığı’na gönderilir.  Alıcı ve emlak hakkında inceleme yapılır. İnceleme tamamlanınca; olumlu veya olumsuz karar verilerek, dosya geri gönderilir. Olumlu karar verildi ise; tarafımızdan alıcı, satıcı davet edilir, ayni gün içinde satış gerçekleşir.  Satış  Noterlikte kaydı bulunan yeminli tercüman ile açık olarak Tapu Dairesi Müdürlüğü’nde yapılır.

Satış süresini  belirleyen tüm belgeler eksiksiz hazırlandıysa süre; onay yazısı gelinceye kadardır. İncelemede ilave belgeler istenerek dosya geri gelebilir. Bu durumda tekrar hazırlamak gerekebilir. Ayrıca, uygun görülmemiştir ibaresiyle olumsuz yanıt da gelebilir.  Kapora alıcı tarafından alınabilir. Emlak şirketi yediemin gibi emanetine alabilir. En sağlıklı olanı ve bizim önerdiğimiz; alıcının banka hesabına ödemenin yapılması, dekonta kesinlikle ada,pafta,parsel numaraları belirtilen satın alınacak ev kaparosu olduğu beirtilmeli ve ödenen paranın bloke edilmesidir. Evet; kaparo hesapta bloke edilmelidir.  Bu kaparoyu ne alıcı, ne satıcı ve emlak danışmanı  ne de vekalet verdiği kişi çekemez, kullanamaz.  Satış sözleşmesinde bu husus açık olarak belirtilmelidir. Sözleşme yeminli tercüman aracılığı ile avukat tarafından yapılmalıdır. Bu servis ücretleri de alıcı tarafından ödenecektir. Alıcı vaz geşer ise; kaparo yanar. Geri verilmez. Ancak; onay yazısı olumsuz gelirse iade edilir. Satıcı satışdan vazgeçerse, kaparo iade edilir ve alıcının tazminat hakkı doğar.

Depozit ve Komisyon Ücreti

Marmaris Emlak Sektörü’nde satış komisyon oranı alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %3 + KDV (%18) fatura ile tahsil edilir. Her iki türde vazgeçme durumunda, emlak şirketi alıcı ve satıcı %3 +%3 olmak üzere %6 komisyonu alma hakkına sahipdir. Bu hak sözleşmede verilen danışmanlık hizmeti ile kazanılmış olup, vazgeçen taraf bu ödemeyi yapmak zorundadır. Bu tip sorunlara karşı kaparo miktarı, satış bedelinin %30’undan aşağı olmamalıdır. 100.000-Euro için 30.000-Euro kaparo bankada bloke edilir. İhtilaf halinde para mahkeme kararı ya da tarafların karşılıklı birlikte rızası ile çekilebilir.

Güvenli Alışveriş

İşlemler başladıkdan sonra; alıcının beklemesine gerek yoktur. Bu bekleme süresi tarafımızdan takip edilir. Bazı durumlarda; alıcı henüz satış süreci bitmeden eve yerleşmek istemektedir. En doğru olanı, anahtarın, onay yazısı geldikden sonra, satışın gerçekleşmesi ardından teslim edilmesidir. Evin nasıl teslim edileceği de sözleşmede belirtilmelidir. Herşey yolunda olduğu zaman sorun olmaz. Hukuk sorun olduğu zaman gereklidir. Alıcının bu gerekli prosedür hakkında bilgilendirilmesi ve nelerin yapılacağının anlatılması gerekmektedir.   Alıcı müracat ile birlikte veya yeni ev sahibi oldukdan sonra, oturma müsadesi alabilir. Bu işlem profesyonel bürolar tarafından veya talep üzerine şirketimiz tarafından yapılmaktadır. İşlem yapılması için vekalet veya alıcının bizzat nezaretinde birlikte takip, ücret karşılığı yapılır. Sorularınız, istekleriniz için aşağıdaki form ile bize ulaşabilirsiniz.

Ekonomist Kemal Gonenc

Error: Contact form not found.

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.