Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Beldibi Emlak Konut Piyasası

| 2 Yorumlar

Beldibi Emlak

Beldibi Emlak Konut Sektörü

Son 30 yıla bakalım. Marmaris gayrimenkul piyasasında Beldibi emlak konut sektörü önceleri köy statüsündeydi ve imar çalışmaları da bir taraftan devam ediyordu. 1990 başlarına dayanan süreçte, yamaçta evi olmayan yerlilere devlet tarafından bedava arsalar dağıtıldı. %20 imarlı olan parseller bir diğer benzeri İçmelerde olduğu üzere 10 yıl içinde ev yapmak üzere verildi. Başkasına satışı yasaklamak ve on yıl içinde verilen projeye uygun olmak üzere ev yapılması koşuluyla  verilmişti. İçmeler bilindiği gibi Dünya Bankası tarafından desteklenen projeye uygun yapıldı. Ne var ki, Beldibi ayni seviyeyi maalesef yakalayamadı. Nitekim  mevcut durum Beldibi emlak konut piyasası fiyatlarına yansıdı.

Köyler Belediye Oldu

Armutalan, Beldibi, İçmeler Belediye idare sistemine geçti. Muhtarlıkla yönetilen köyler belediye Başkanları yönetimine verildi. Bu köyler İlçe oldu. Kadastro çalışmaları, tapulama işlemleri ilerledi. Açıkçası bölgede imar gelişmeleri devam etti. Çünkü belediyelik statüsü avantajlar sağladı. Alt yapı hizmetleri bu dönemde hızlandırıldı.  Ancak; 30 Mart 2014 seçimleri  ardından Muğla Büyük Şehir Belediyeliği resmiyet kazanınca, idare yönetimi değişti. Böylece yasa gereği diğerleriyle birlikte Marmaris Belediyesine bağlı Mahalle statüsüne geçildi.

Beldibi İmar Durumu

Genel olarak %20 ve %40 olarak imar planı içerisinde iki katlı konut yapılaşması vardı. Marmaris’e göre daha düşük yoğunluk vardı. Özel okul, hastane yanı sıra butik site inşaatları, eski binaların yıkılarak yenilenmesi sayesinde kalite artışı gelişti. Bu etmen gayrimenkul fiyatlarını doğru orantılı olarak etkilemiştir. Yamaçlar deniz orman manzarası ile cazibe oluşturdu.

Marmaris merkezden 6 km boyunca yolun sol tarafı ağırlıklı mevki tercih edildi. Nüfus ve yapı yoğunluğu kazanıldı. Yapı kalitesinin değişmesi, bahçesi olan evlere yönelik talebin artması fiyatlara yansıdı. Belde kozmopolit yapısından giderek hızla uzaklaşmaya başladı. Kentsel dönüşüm uygulamasının yararlı olduğu değişime katkısı nedeniyle etkisini sürdürmektedir.

2024 Beldibi Emlak Piyasası

Marmaris Belediyesine bağlandıktan sonra Mahalle olunca bölge gelişmeye devam etti. Butik siteler, bahçeli evler tercih edildi. Yeni yapılan konutlar arttı. Bölge gelişiminin geriden gelmesi avantaj yarattı. İnşaat yapılacak arsaların merkezde kalmaması buradaki parselleri altın değerine ulaştırdı. Elbette bu gelişme fiyatlara yansıdı.

Yeni 2+1 dairelerde satış etiket fiyatı 10.000.000-TL ikinci el daire ise yaş, metraj, kalitesine göre 5.000.000-TL seviyesinden başlayan fiyatlarla alıcı buluyor. 3+1 ve İkiz Villa konumunda yeni taşınmazlar, 25-30.000.000-TL etikete sahipler. Yeni yapılan hastane çevresi kiralık konutlar 20.000-TL aylık ödeme ile kiralanmaktadır. Gayrimenkul piyasasında durgunluk olmasına karşın fiyatlarda gerileme görülmemektedir.

2014 Beldibi Emlak Fiyatları

Nereden Nereye. Kıyaslama için on yıl önsesine bakalım. 30 yıl Marmaris çevresi gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren Gönenç Emlak Şirketi arşivinden bilgilere bakalım. Firma tarafından satışa çıkarılan konutlardan bir örnek sunalım. 3+1, katlı bina özelliklerinde kapalı mutfak, çift tuvalet, banyo, geniş balkonlar izlenir. Kot farkı bulunan iki ikinci katında, çatı arası ile irtifakı yapılmış, ana cadde yanı, yola cepheli, üç tarafı açık, 5 yaşında dubleks daire 200.000-TL etiket fiyatıyla satışa sunulmuştur. satılık ev konut kredisi kriterlerine uygundur. Nasıl zamanda yolculuk gibi değil mi? Yatırım yapanlar doğru seçimlerinin sonuçlarını görüyorlar.

Ekonomist Kemal Gönenç 
Medya İrtibat: 0532 312 01 16

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

2 Comments

  1. Pingback: Beldibi Satılık Daire | 2014 Arşivinden | Gönenç Emlak Blog

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.