Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Bina Enerji Performansı

| 0 Yorum

Bina Enerji Performansı

Performansı Belirleme Yöntemleri

Bina Enerji performansı binaların enerji tüketimlerini etkileyen her türlü hususun bir araya getirilip değerlendirilmesi ile elde edilen değerdir. Özellikle son yıllarda bu konuya çok büyük önem verilmektedir. Ülke genelinde yaşanmakta olan enerjinin sarfiyatını düşürmek gereklidir. Çünkü yeteri kadar tasarruf sağlamak çok önemlidir. Bu sebeple yeni yapılan binalarda  durum yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Esasen bina enerji performansı konusunda yapılan denetlemeleri yapmaktadır. Gerekli özellikleri taşımayan yapılara kesinlikle yapı izni verilmemeye başlanmıştır. Gönenç Emlak Şirketi Marmaris emlak piyasasında Bina Enerji Performansı hakkında yapılan açıklamaları paylaşmaya devam ediyor. Yapıların bina enerji performansı değerlendirilirken şu adımlar izlenmektedir;

  • Binalar yapılmadan önce farklı tasarımlar ile plan yapılarak en doğru tasarım belirlenmeye çalışılır.
  • Çevrede mevcut olan binalardaki  ihtiyacı hesaplanır. Enerjinin verimliliği konusundaki ihtiyaçlar belirlenip binaya uygulanır.
  • İlgili binalara benzer özelliklerdeki binaların enerjinin kullanım oranları ele alınır ve genel anlamdaki enerjinin kaynağı ihtiyacı konusunda tahminlerde bulunulur.
  • Zaman içinde elde edilen tüm bu bilgilerden ulusal anlamda bir veri kütüphanesi oluşturulur. Daha sonra ki işlemlerde belirtilen bilgilerden faydalanılır.

Bunun haricinde binaların ısıtma, soğutma işlemleri için ihtiyaç olan enerjinin miktarı hesaplanır. Daha sonra ise binalarda gün ışığını daha az alan alanların aydınlatma enerjisi ihtiyacı ile tüketimi hesaplanır. Esasında elde edilen değerler binalara verilecek olan belgelerin ve performansının seviyelendirmesinde son derece büyük önem arz etmektedir.

Performanslarının Belirlenme Teknikleri

Muğla Marmaris emlak konut piyasalarında bina enerji performansı konusu yakından izleniyor. Nitekim yapılan  işlemlerden sonra ilgili binanın yıllık enerjileri tüketim oranı hakkında tahminler yapılır. Böylece tüm  işlemlerden sonra ise elde edilen değerlere göre binalara enerji kimlik belgesi verilir. Yapılan analizlerin tek amacı ülke genelinde yaşanmakta olan enerjinin sarfiyatını düşürmektir. İşin doğrusu ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek için çok daha verimli tüketimi olan yaşam alanları oluşturmaktır.

Özellikle yeni yapılan yapılarda durum artık eskisinden çok daha fazla önemseniyor.  Nitekim ilk uygulanmaya başlandığı günden bu yana ülke genelinde çok ciddi tasarrufu yaşanmasını sağlamıştır. Bu sebeple bina enerji performansı belirlenmesi , konuda doğru tedbirlerin alınması son derece önemlidir. Firmamız gayrimenkul sektöründen en güncel haberleri vermektedir. Bu yönde bilgileri paylaşmak amacıyla içerik oluşturuyoruz. Lakin resmi sitemiz yanı sıra, sosyal medya hesaplarımızdan ve haber sitelerimizden bilgi veriyoruz. Sonuç olarak paylaşımlara gösterilen ilgi nedeniyle yazmaya devam edeceğiz.

İrtibat : 0532 312 01 16

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.