Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Gayrimenkul İşi Köşe Taşları

| 2 Yorumlar

Gayrimenkul İşi

Gayrimenkul İşinin Temel İlkeleri Nelerdir?

İşinizi yılda yaptığınız işlem sayısına göre tanımlamamak önemli olduğu kadar yapılan gayrimenkul işi köşe taşları temel uygulamak daha değerlidir. Ayda bir anlaşma yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, emlak işinizi sürücü koltuğuna oturtmanız gerekecek. Başlangıçta, özellikle tam zamanlı çalışıyorsanız veya hacminiz yüksek değilse, emlak kariyer seçiminizi hobi benzeri faaliyet görmek kolaydır. İşinizin ancak içine koyduğunuz enerji kadar başarılı olacağını unutmayın. Bunu hobi gibi görmek, yandan yaptığınız başarıya eşit olmayacak, hatta işinizi zemine oturtacaktır. Gayrimenkul işi temel ve köşe taşları aşağıdaki başlıklarla açıklanabilir.

Yasal Yapı

İlk adımı, yasal muhasebe taraflarının halledilmesidir. Nasıl kapatmak istediğinizi, hangi tüzel kişiliği kullanmak istediğinizi bulmak anlamına gelir. Çoğu yatırımcı, kendilerini korumak ister. Ancak size en iyi seçeneği bulmak kesinlikle muhasebeciyle konuşmalısınız. Tüm işlemleriniz, anlaşmalarınızda ayrı ticari banka hesabı oluşturmanız da önemlidir. Silebileceğiniz belirli harcamaları olacak, ancak önemli olan, paranızın her ay nereye gittiğini bilmek istiyorsunuz. Ayrı hesap tutarak, düşündüğünüzden fazla para biriktirmenin yollarını bulmak üzere tüm harcamalarınızı takip edebilirsiniz.

İş Planı

Sonraki adım, düşündüğünüz her yeni anlaşmada dizi yönerge, parametre belirlemektir. Girişim planı, yatırımcıların yalnızca hedeflerini anlamalarına, vurgulamalarına yardımcı olmakla kalmayacak, onlara ulaşma yolunu da ana hatlarıyla belirtecektir. Yarı zamanlı yatırımcılar, genellikle yeni anlaşma yoluna çıktığında ne yapacakları ile mücadele eder. Mülk, bölge hakkında bilgi bulmak amacıyla etrafta dolaşıyorlar. Kendiniz kurallar koyarak bunu önleyebilirsiniz. Örneğin, yalnızca belirli alandaki, fiyat aralığındaki veya stildeki mülklere bakacaksınız. Deneyimli olursanız, koşullarınızı o denli genişletebilirsiniz. Ancak, durum değerlendirmesi yapmaya vakit bulamazsanız, nispeten küçük yatırım alanına bağlı kalmak en iyisidir. Mülk bulduğunuzda, işinizle ilgili her anlaşmada takip edilmesi gereken kontrol listeniz olmalıdır. Yakın çevreden emlak vergilerine kadar her şey değerlendirilmeli, beğeninize sunulmalıdır. Liste yapmak, değerlendirmenizi kolaylaştıracak, size iyi özellikler bırakacaktır. Alternatif, hakkında bilmediğiniz teklifler yapmaktır.

Gayrimenkul İşi

Hobi, yapmaktan zevk aldığın şeydir. Emlak işine başlamak dikkat gerektirir İstediğinizi elde etmede hedefiniz olmalıdır. Kazak örüyorsanız, çocuklarınıza mı veriyorsunuz yoksa kazak çizgisi mi oluşturmak istiyorsunuz? Gayrimenkul yatırımına başlamadan önce, firmadan beklediğiniz hakkında fikriniz olmalıdır. Her yıl yenileme hedefine sahip olmanın yanlış tarafı yok. İşinizde, hayatınızdaki diğer taahhütlerinize uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Yatırım yapmak, genellikle hayal edebileceğinizden fazla vakit gerektirir. Aradığınız sonuçları göremiyorsanız, hobiniz dikkatinizi dağıtmaya başlayacaktır.

Durum Değerlendirme süreci

Anlaşmayı kapattıktan sonra bazı iş yapılarını korumaya çalışmak zordur. İlk anlaşmanızdan başlayarak, yoğun olmaya başlarsanız, her şey hazır olmalıdır. Çoğu insan hobileriyle geçimini sağlayamaz ama emlak faaliyeti çok farklıdır. Tutkunuz varsa, başarı görmeye başlarsanız, yavaş yavaş tam zamanlı yatırımcıya geçiş yapabilirsiniz. Durum tespiti yapmak üzere işin temellerini atmanız önemlidir.

Sürekli Gelişim

Gayrimenkul işi dikkate alınarak planlı ve stratejik düşünme gereksinir. İşinizi nasıl görürseniz görün, ona mümkün olduğunca enerji ayırmalısınız. Durum tespiti açısından bu, pazarlamak, reklam yapmak, ağ oluşturmak, işinizi sürekli büyütmek, zaman harcamak anlamına gelir. İşe giden yollarınız yoksa anlaşmalar geliyorsa, hobiniz hızla bayatlayacaktır. Yaptığınız her şeyde mesleki yaklaşımı izlemelisiniz. Kapattığınız anlaşmanın veya tanıştığınız kişinin yolunuzu tamamen değiştirebileceğini asla bilemezsiniz. Çalışma şeklinizden etkilendiğini, ele almanız gereken anlaşma olduğunu görebilirsiniz. Aklı başında kalmanın, sevdiğiniz şeyi yaparak geçirmenin harika yoludur. İşine yatırım yapmak, pasif gelir, emeklilik fonu da ilave olmak üzere olasılıklar dünyasının kapısını açabilir.

İrtibat: 0532 312 01 16

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

2 Comments

  1. Pingback: Emlak Yöneticisi Bulmak | Gönenç Emlak Blog

  2. Pingback: Pazarlama Kampanyaları Başarısı | Gönenç Emlak Blog

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.