Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Gayrimenkul Yatırımı Hataları

| 2 Yorumlar

Gayrimenkul Yatırımı Hata Kaldırmaz

Dünyada olduğu gibi ülkemizde ve yerel Marmaris emlak konut sektöründe gayrimenkul hataları yatırımcılara çok ciddi zararlar verir. Muğla Marmaris gayrimenkul pazarı kapsamında yapılan benzer hatalar deneyimci yatırımcılarda gözlenmez. Uzun vadeli gayrimenkulde veya bu konuda tecrübeli birine sorun, size hayatta kalmakta en önemli iki kelimeyi söyleyeceklerdir: nakit akışı. Gayrimenkulde uzun süre kalabilmek üzere doğaldır ki, nakdi rezervlere ihtiyacınız var. Emlak satın almak kolay değildir; negatif para akışı, onarımlar, masrafların üstesinden gelmek işin püf noktasıdır. Aslında, kötü zamanların üstesinden gelebilirsen, her zaman zirveye çıkarsın. Gayrimenkul işinde rezerv eksikliği, standartların altında onarımlar yapmanız, kalifiye kiracılardan nispeten azını kabul etmeniz. Kiracıların boşluk korkusuyla taleplerini yerine getirmenizde size gereksiz baskı uygular.

  • Yeterli nakit rezerviniz olduğunda rasyonel davranırsınız.
  • Yüksek satış fiyatını beklersiniz.
  • Nitelikli kiracı arıyorsun.
  • Ayrılmakla tehdit ettiklerinde kiracının blöfünü yapıyorsun.
  • Niteliksiz kiracıları kabul etmek yerine mülkleri boş bırakıyorsunuz.
  • Mülkleriniz üzerinde gerekli onarım, iyileştirmelerle ilgilenirsiniz.

Nakit eksikliğinden çalışmaktan tamamen farklı oyundur. Hiç para yatırmadan mülk satın almak zor değil; nakit akışını idare ediyor. Para olmadan gayrimenkul satın alabilirsiniz.  Peşin ödeme avantajını kullanacak para rezerviniz olmadan ticarette hayatta kalamazsınız. Kiralık mülklere yatırım yapmadan önce nakit rezerv biriktirmeyi düşünün.

Açgözlü Olmak

Yatırımcı, rezervleri oluşturmada mülkleri yatırımcılara çevirmeye başlar. Ancak, anlaşmada ne kadar kâr olduğu konusunda gerçekçi olmalısınız. Yenileme projesinde kâr potansiyeli varsa, o mülkü iyileştirme merkezine çevirerek 10.000$ kazanmayı bekleyemezsiniz. Yenileme görevlisinin böyle projeye girişmesi risk taşır.  Riski haklı çıkarmakta yeterince kâr ister. Örneğin, evin onarıma ihtiyacı varsa, yenileme uzmanı yatırımcı kâr elde etmek istiyorsa beklediği kar potansiyeli anlaşmada bulursanız, yenileme yatırımcısı az kazanacaksa, mülkü çevirmek üzere almayı nasıl bekleyebilirsiniz? Sonraki anlaşmaya geçmekten mutlu olmalısınız. Böylesi anlaşmadan fazla kazanmak istiyorsanız, o zaman fazla kâr potansiyeli olan başka pazarlık bulmanız, müzakere etmeniz gerekir.

Gayrimenkule İş Dışında Her Şeymiş gibi davranmak

İnsanlar, vaat ettiği peşin ödeme nedeniyle gayrimenkulün cazibesine kapılıyor. Nefesinizi tutmayın. Çabucak zengin olmayacaksınız. Beklenti genellikle yaklaşık beş yıl sürer. Emlak seminerine katılanların %90’ından fazlası üç ay sonra işi bırakıyor. Neden yüksek serpinti oranı? Eylem eksikliği, gerçekçi olmayan beklentiler. Yatırım, kariyerin ciddiyeti ile ele alınmalıdır. İşletmenin müşteri yetiştirmesi, kendine ait hayata sahip olması aylar, hatta yıllar alır. Gayrimenkule iş gibi davranmanız gerekir. Gayrimenkulün işe yarayıp yaramadığını görmek amacıyla kendinize en az altı ay verin. İlk mülkünüzü satın almanız bir yıl bile sürebilir. Belki ikinci yılda üç veya dört mülk satın alacaksınız. Çok çalışırsanız, gözlerinizi, kulaklarınızı açık tutarsanız, 30 günde ilk anlaşmanızı bile bulabilirsiniz. Konuşarak ya da düşünerek kazanmayacaksınız. Çıkıp harekete geçmelisiniz.

Yazar

İrtibat: 0532 312 01 16

2 Comments

  1. Gayrimenkul gibi önemli işinizde yapılan hataların sonuçları kesin kayıpları getirir. Şakası olmayan bu işte ilk hatayı asla tekrar yapmamalı ve kurallara uygun hareket edilmelidir.

  2. Gayrimenkul sektöründe hataları anlatırken doğru olanları söylemek önemli.

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.