Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Gayrimenkul Yatırımı Sırları

| 4 Yorumlar

Gayrimenkul Yatırımı

Başarılı Gayrimenkul Yatırımı Sırları

Uzun yıllar süren deneyim ve birikim sonunda aşağıdaki başarılı gayrimenkul yatırımı sırları kurallarını not etmek isteriz. Marmaris emlak sektörüne sunulan yazı izlenildiğinde görülecektir ki, gayrimenkul yatırımı sırları benzer sonuçlar farklı kişilerce de yaşanmıştır. Ne diyelim aklın yolu birdir. Bilgi yeni para birimidir denilebilir mi? Belki de evet. İyi ya da kötü olduğunu bilmeden başkalarının önerilerine, tavsiyelerine uymak zorunda kaldığımız olmuştur. Bilgi aynı zamanda sizi kaliteli yatırımcı olmak seviyesinden büyük olmaya götürecek yolculuğu hazırlar.  Bilgi, deneyim, birikim sizin, ailenizin pasif gelir akışını sağlamaya yardımcı olacağı şüphe götürmez. Marmaris gayrimenkul pazarında başarı sağlamanın yolu temel kurallara uymaktan geçer.

Hedefleri Belirlemek

İstekleriniz ile belirlediğiniz hedefe yönelik girişimler birbirinden farklıdır. Örneğin, zengin olmak isteyebilirsiniz. Fakat isteğinizi gerçekleştirmek üzere adımlar attığınız anlamına gelmez. Hedefleri belirlemek, mali açıdan özgür olmak amacı yol haritanız, eylem planınız haline gelir. Belirli, ayrıntılı hedefler yazarak finansal bağımsızlığı elde etme olasılığınızı irdeleyin. Muhtemelen istatistiksel olarak daha fazladır. Hedeflerinizde, her yıl satın almanız gereken mülk sayısını hedefleyebilirsiniz. Alımların oluşturduğu yıllık nakit akışını, mülkün türünü, her birinin yerini içermesi muhtemeldir. Gerekli getiri oranlarına ilişkin parametreleri ayarlamak isteği size kalmıştır.

Spekülasyondan Uzak Durunuz

Daima uzun vadeli yatırım yapmayı tercih edin. Çift haneli kazançlar yaşayan hararetli gayrimenkul pazarı bile, asla hızlı kısa vadeli kazançlar üzerinde vurgunculuk yapmayın. Piyasanın ne zaman doruğa çıkacağını bilemezsiniz. Ancak öğrendikten sonra genellikle 6 ila 9 ay sonra olabilir. Takdir peşinde koşmanın yararı olmaz. Daima sayıların en başından anlamlı olduğu ihtiyatlı değer oyunlarına yönelin.

Nakit Akışına Yatırım Yapmayı Seçin

Her zaman pozitif nakit akışa sahip amaçlı gayrimenkul satın alın. Ne kadar yüksek ise, o kadar iyidir. Nakit iadeniz, mülkünüzden gelen vergi öncesi akışıyla doğrudan ilişkilidir. Yatırımınızı bir arada tutan tutkaldır görevi görür. Öz sermayeniz zamanla büyüyecek (değer artışı, kredi aşınma payı yoluyla), nakdi akışı ise, mülkünüzdeki işletme giderlerini, borç servisini karşılayacaktır. Her pazar, farklı yerel faktör nedeniyle birbirinden bağımsız olarak yukarı, aşağı hareket eder. Belirli pazara gayrimenkul yatırımı yapmanın mantıklı olduğu, olmadığı zamanların varlığını kabul etmek gerekir. Piyasalara sadece mantıklı olduğu takdirde yatırım yapın, orada yaşadığınızdan, daha önce orada mülk satın aldığınız nedeniyle değil. Zira zamanlama unsuru var. Trendi bozmak istemiyor olabilirsiniz.

İrtibat: 0532 312 01 16

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

4 Comments

  1. Pingback: Gayrimenkul Yatırımcısı Olmanın Yolları | Gönenç Emlak Blog

  2. Pingback: Marmaris Konut Yatırımı | Gönenç Emlak Blog

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.