Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

İmar Barışı

| 0 Yorum

Genel Bilgiler

İmar barışı, 31 Aralık 2017 tarihlerinden önce yapılmış yapıların çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan, imar kayıt projesidir. İmar barışı sayesinde birçok vatandaş bulundukları yerin kayıt belgelerini elde etme imkanına sahip olacaklardır. İmar kaydı olmayan evlerde su, elektrik ve doğal gaz alınamaz. İmar kaydı yapıldıktan sonra tapu belgesi benzeri bir evrak ile geçici süreyle bu tür ihtiyaçlardan yararlanılabilmektedir.

 İmar Barışına Kimler Başvurabilir?

İmar barışına belirtilen tarihlerden sonra yapılan hemen hemen bütün yapıları kapsamaktadır. İmar kaydı olmayan vatandaşlar, çevre ve şehircilik müdürlüklerinde veya e-devlet üzerinden kayıt başvurusu yapabilmektedir.

İmar barışı kaydı için alınan ücret ise yapının bulunduğu alan hesap edilerek verilmektedir. Bu bedel genelde yapının değerinin yüzde 3 ile 5’i arasında değişmektedir. Başvurular yapıldıktan sonra yapı kayıt belgesi verilmektedir. Bu yapı kayıt belgeleri, geçici olarak su ve elektrik gibi ihtiyaçların alınmasına olanak sağlamaktadır.

 Akıllı Ev Sistemi Nedir?

 Akıllı ev sistemi, evlerde konfor ve güvenliği sağlayan sistemler toplamıdır. Akıllı ev sistemleri, uzaktan kontrol sistemleri demektir. Bu kontrol sistemleri, dışarıdan her türlü eşyayı da kontrol altında tutmaktadır. İşte akıllı evlerin sağladığı avantajlar.

 Akıllı Evlerin Sağladığı Avantajlar

  • Uzun süreli bir yolculuk esnasında evin tüm kontrolleri elinizin altında olur. Bu kontrol sistemleri sayesinde evinizdeki herhangi bir eksikliği giderebilirsiniz. Tüp kontrolleri yapabilir, klimanızı açıp kapatabilir, perdelerinizi örtebilirsiniz. Akıllı evler ile rahatça elektrik mekanizmalarını devre dışı bırakabilirsiniz. Unuttuğunuz bir şey olduğu anda hemen müdahale etme şansına sahipsiniz.
  • Akıllı ev sistemleri sayesinde umulmadık bir misafir ya da olası ziyaretleriniz olduğu anda gerekli tüm hazırlığı yapabilirsiniz. Gerek gördüğünüzde de çay, kahve için suyu ısıtabilir, odalarınızı rahatça havalandırabilirsiniz. Aynı zamanda evinizin ısı dengesini de dilediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz.
  • Akıllı ev sistemleriyle olası hırsızlıkları da zamanında önleyebilirsiniz. Gerek kamera sistemleri gerek hareket algılayıcı sensörler sayesinde evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Olası bir hırsızlık olayında sistemler gerekli birimleri ve sizi anında bilgilendirmektedir.
  • Akıllı evler görüldüğü gibi birçok avantaja sahiptir. Hem güvenlik hem de rahatlık açısında birçok avantaj sağlamaktadır.

Marmaris Haber

 

 

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.