Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Isı Yalıtımı ve Maliyeti

| 2 Yorumlar

Bina Isı Yalıtımı Ve Maliyetleri Nedir?

Gönenç Emlak Şirketi enerji kimlik belgesi zorunlu olması gereken binalar için ısı yalıtımı ve maliyeti konusunda açıklama yaptı. Türkiye’de enerji tüketim sıralamasına bakıldığında en fazla enerji tüketimini yapıların yapmış olduğu görülüyor. Bu enerjinin çoğunluğu da ısınmak için kullanılıyor. Kış aylarında bütçemizin çoğunu ısınmaya harcadığımızı düşünürsek bu sonuç şaşırtıcı değil. Hem bütçelere hem de doğaya zarar veren bu büyük tüketimleri azaltmanın tek yolu ısı yalıtımı. Yapılan araştırmalara göre ısı yalıtımı yapılmış bir bina yalıtımsız harcanan yakıt masrafına göre 1/3 oranında daha az masraflı. Akdeniz iklimi süren ilçemizde kış ayları çok soğuk olmamaktadır. Ancak, Marmaris Emlak piyasasında akıllı ev sistemleri önemli ilgi görmektedir.

Bina Isı Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Isı yalıtımı yapıların çatılarına, dış cephelerine, kullanılmayan bölmelere bakan duvarlara yapılabilir. İşlem özel üretilmiş ısı yalıtım malzemelerinin duvarlara monte edilmesi veya binanın yapım aşamasında duvarların arasına konulması ile yapılır.

• Isı yalıtımı camlara da özel kaplamalı sistemlerle uygulanabilir. Bu yalıtım sayesine kışın ısınma kolaylaşırken yazın da güneş ışığından yararlanma oranı artar.
• Yalıtım hemde yapıların dış görünüşünün de yenilenmesini de temin eder.
• Bina ısı yalıtımı konut alım satımlarında da çok büyük avantaj verir. Yalıtımlı yapılarda bulunan daireler alıcıların daha çok dikkatini çekiyor.
• Isı yalıtımı konutlarda oluşan nemin ve küfün de önüne geçilmesini önler.
• Isı yalıtımı yapılardan doğaya salınan zararlı gazları ve yakıtları azaltır. Yaşanabilir bir çevre için yalıtımı yaygınlaştırmak en önemli hamle olacaktır.
• Yalıtım tüm bunlara ek olarak öz bütçenize de büyük oranda katkı vermektedir.

Bina Isı Yalıtımı Ne Kadara Mal Olur?

Binanıza ısı yalıtımı yaptırmak istediğinizde maliyet, metrekareye ve kullanılan malzeme cinsine göre değişmektedir. Bazı firmalar s% 20’ye kadar bir yalıtım vaat ederken bazılarıysa bu oranı s% 50’ye kadar çıkarıyor. Tabii ısı yalıtım maliyetleri de buna göre değişiyor. Türkiye’de şirketlerin ortalama fiyatlarına bakıldığında metrekare ısı yalıtım kaplaması ücreti 35 ile 60 TL arasında değişmektedir. Binalara kaplanan ısı yalıtımının çatı ve camlara da uygulanması maliyeti de artırıyor.

Yalıtım yaptırmaya karar verdiğinizde ilk bakışta biraz masraflı gibi görünse de yılarca sağlayacağınız tasarruflar ve sağlıklı yaşam alanları düşünüldüğünde ısı yalıtımını nitelikli bir firmaya yaptırıp uzun süre rahat etmek mantıklı görünüyor.

MARMARİS BLOG 

WhatsApp: 0532 3120116

2 Comments

  1. Kentsel dönüşüm nedeniyle yenilenen yapılarda yalıtım yapılıyor. EKB uygulamasında tapuda satış sırasında zorunlu sertifika ibrazı ertelendi. Konu gündeme alınınca yalıtım çalışmalarında yoğunlaşma izleriz.

    • Haklısınız. Konu çok önemli. Enerji açığını kapatmak ve yapıların daha uzun ömürlü olması sağlanıyor.

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.