Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Kat Mülkiyeti Tesisi

| 0 Yorum

 

Kat Mülkiyeti Tesisi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Gönenç Emlak Şirketi Marmaris satılık daire alırken kat mülkiyeti veya irtifakı tapusu kontrol edilmeli uyarısında bulundu. Peki bu işlemin yapılmasında neler gerekiyor sorusu makalede yanıtlanıyor.  İnşaat çalışmaları tamamlanan ve içerisinde oturulabilir hale gelen yapılarda her bağımsız bölüm için kat mülkiyeti tesisi gerekmektedir. Bunun için ise gerekli evrakları temin edip tapu müdürlüklerine başvurmak yeterli olmaktadır. Yapılan müracaatlar ana emlak kat mülkiyetine çevrilmesi konusunda mal sahibinin varisleri ya da yapının paydaşları tarafından yapılmalıdır. Kat mülkiyeti başvurusu yapmak için gerekli belgeler şunlardır;

+ Ana emlak sahibi ve büyün paydaşları tarafından imzalanan belge. Bu belgenin yetkili kurumlar ve kuruluşlar tarafından onaylanan mimari proje ve yapı kullanma izin belgesi gerekir.

+ Bağımsız bölümlerin kullanımı, birden çok yapının varlığı durumunda, yapıların özelliğine göre yirmi sekizinci maddede yer alan esaslar kapsamında hazırlanan, kat mülkiyeti kuran malik veya malikler tarafından imzalanmış yönetim planı gereklidir.

Kat Mülkiyeti İçin Gerekenler

Yapılaşmanın devam ettiği Selimiye Emlak piyasasında işlemlerin eksiksiz olması için özen gösteriliyor. İşte gerekli olanlar. Tapu memurları yapılan müracaatlardan önce gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edildiğinden emin olduktan sonra kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmasına yönelik resmi sözleşmeyi düzenler. Bu sözleşme hem de tescil istemi sayılmaktadır.

Kat mülkiyetinde tescil edilmiş olan her kat ya da binalara ait olan bağımsız bölümler farklı bir emlak özelliği kazanarak ayrı ayrı tapular ile belirtilir. Bu işlemler için tapu müdürlüklerine başvuran kişiler kısa zaman içerisinde sonuçlanan işlemler ile istedikleri belgeleri temin edebilirler. Önemli olan gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve tapu müdürlüğüne sunulduktan sonra tapu müdürlüğünden gelecek olan habere göre hareket edilmesidir.

Kat Mülkiyeti Hangi Durumlarda Gerekmektedir?

Genellikle çok daireli apartman tipi yapılarda uygulanan bu işlemlerde ana bina için tek bir tapu almak yerine her daire için ayrı ayrı kat mülkiyetleri alarak her katı ayrı ayrı yapılar gibi göstermek ve hak sahipleri adına tescil ettirtmek gerekmektedir. Çoğu zaman yapıların ilk yapılışlarında tek tapu ya da buna benzer belgeler ile yola çıkan yapı sahipleri daha sonra yapının dairelerini başka kişiler pay etmek istediklerinde kesinlikle kat mülkiyeti tesisi işlemleri için gerekli belgeleri temin ettikten sonra en kısa zaman içerisinde tapu müdürlüklerine başvurmalıdırlar.

Marmaris Haber

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.