Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Kiralık Ev Marmaris Fiyatları

| 2 Yorumlar

Kiralık Ev

Kiralık Ev Marmaris

Ekonomist Kemal Gönenç  gayrimenkul sektöründe kiralık ev Marmaris fiyatları merkez ve çevresinde bulmak konut açığı nedeniyle günden güne güçleştiğini belirtti. Elbette piyasada muhtelif taşınmazlar bulunuyor.  Ancak, makul fiyatlı taşınmaz bulunamıyor. Makul sözcüğü göreceli bir kavramdır. Genel geçer açıdan rayiçlere uygun mülk demek daha doğru olur. Oysa ki, geometrik katlama gibi yükselen fahiş fiyatlarının sorumlusu ne kiralayan ne de kiraya verenlerdir. Açık söylemek gerekirse emlak danışmanlarının belirleyici rolü yoktur. Çünkü tamamen piyasa koşullarının rayiç değerlerini yansıttığını söyleyebiliriz.

Kira Artış Oranları

Artışlar konusunda %25 seviyesi kiracı ile kiraya vereni karşı karşıya getirmiştir. Sözlü yazılı basından bu konuda çok sıklıkla haberler yayınlanmaktadır. Şüphesiz eş dost arkadaş çevrenizde konuya ilişkin şikayetleri olanları dinlediğiniz olmuştur. %60-65 enflasyon ortamında ( piyasada çok daha yüksek) kira artış oranlarının %25 ile sınırlandırılması sorunları çözmemiştir. Ara Buluculuk sisteminde sonuç alınan vakalar olsa da yeterli olmadığı açıktır. Adliyede tahliye davaları günden güne artmaktadır. Devlet sorunu çözme konusunda samimi olduğunu çözüm ortağı olmakla göstermiştir. Ama problem hala ortadadır.

Ev Kiraları

2024 yılı yerel piyasa 2+1 yeni daireler için ayda 25-35.000-Türk Lirası fiyat etiketi gösteriyor. 3+1 taşınmazlar metraj, kalite ve mevki durumuna göre artan oranda yükselmektedir. Açıkçası bir yıl peşin ödeme talep edenlerin olduğunu ifade edelim. İkinci el daireler asgari 20.000-Türk Lirası ve 1+1 sahile yakın dairelerde ise15.000-TL seviyesinde itibaren artan kira etiketlerine sahip. Eğer emlak danışmanı aracılığıyla taşınmaz bulunduysa, komisyon artı taşınma masrafı ile elektrik su abonelik gideri ve depozit harcamanız gerekecektir. Villa kiralarında başlangıç 35.000-TL olup yeni villalarda karşılıklı görüşme ve teklif usulüyle kiralama yapılmaktadır.

2015 Kiralık Daire Fiyatları

30 yıl bölgede hizmet veren Gönenç Emlak Şirketi arşivinden alınan bilgiye göre kiralık ev Marmaris genel fiyat tutarları 2015 sezon sonu 2+1 daire kiraları 600-Türk Lirasından başlar. 3+1 dairelerde ise 700-TL’den itibaren kiralama mümkündür. Müstakil evlerde 1000-TL başlangıç fiyatıdır. Deniz manzaralı kiralık ev Marmaris piyasasında 1500-TL aylık ödeme tutarını yansıtır.

Örneğin yeni dairelerde 800-1200-TL kira işlemleri görülmektedir. Kira fiyatlarının yükselmesi, konut kredisine yönelim sağlamıştır. Kasım 2015 seçim sonuçları ardından konut kredisi faiz oranları gerilemiştir. Ayda 800-TL ödeyen aile üzerine ilave yaparak konut kredisi sayesinde mülk sahibi olmayı tercih etmektedir. Bu gidişle, kiralık daire fiyatlarında yükselme sürecek gibi görünüyor. Fiyatlar ne kadar yükselirse yükselsin esas problem Marmaris konut arzında daralma. Çözümü de, yok gibi.

Ev Bulmak

Arama motorlarında ulaşacağınız emlak sitelerin sayesinde kiralık taşınmaz bilgisine ulaşabilirsiniz. Mobil uyumlu özelliklere sahip web siteleri akıllı telefonlardan izlenebilir. Çünkü, aradığınız özelliklere sahip muhtelif ilanlarla seçenekler sunulur. Lakin düzenli güncelleme yapılan siteler tercih edilmelidir. Bu nedenle bilgilerin sağlıklı olmasına özen gösterilmesi önem taşır.

Kahvenizi içerken, internet üzerinden emlak ilanlarını izleyebilirsiniz. Ancak; güncel olmayan ilan bilgileri işinize yaramaz. Yeni kayıt edilen ilanlar sosyal medya üzerinde bulunan hesaplardan duyurulmaktadır. Aradığınız niteliklerde evi bulamadığınız zaman, hizmet veren firmaya isteklerinizi iletiniz. Zira zansınız var ise istediğiniz taşınmaz için dönüş alabilirsiniz. Piyasa çok dinamik olduğundan konut hızla kiraya verilmektedir. Eğer talep bıraktıysanız, öncelik avantajı edinmeniz mümkündür.

Yazarın Notu: Yukarıda yazdıklarımız yıllar sonra hala güncelliğini korumaktadır. Bu nedenle kıyaslama yapılması amacıyla arşivden 2015 fiyatlarını yazımıza ilave ettik.

İrtibat: 0532 312 0116

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

2 Comments

  1. Pingback: Marmaris Kiralık Evler | Gönenç Emlak Blog

  2. Pingback: Marmaris Kiralık Daire | 2014 Arşivinden | Gönenç Emlak Blog

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.