Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Marmaris Ve Çevresi Kiralık Satılık Evler

| 0 Yorum

Gayrimenkul Piyasası

Gönenç Emlak Şirketi ilk ve ikinci çeyrek Marmaris ve çevresi kiralık ve satılık evler hakkında açıklamalar yaparak gayrimenkul sektörüyle paylaştı. İlk çeyrekte piyasalarda yaşanan kampanyalar, konut hesabı uygulaması, ödeme kolaylıkları gibi teşvikler ile konut stok seviyesi düşürmeye yönelik girişimler yaşandı. Piyasaların toparlanmaya başladığını hissettiren satışlar gerçekleşti. İmar barışı nedeniyle kaçak durumda olan Marmaris Emlak sektöründe yıkım kararı bulunanlarla birlikte 2.000 adet üzeri konut yasal hale geldi. Özellikle geçmişin köyleri günümüzün mahallesinde yer alan konutlar yasadan faydalandı. Fiyatlar roket etkisi görür gibi fırladı. Çünkü risk ortadan kalktı. Bu gelişme pozitif etki yarattı İşlem hacminde büyüme başladı. Fakat Covid-19 salgını ikinci çeyrek başında piyasaları vurdu.

İmar Barışı

İmar barışı, 31 Aralık 2017 tarihlerinden sona yapılmış binaların çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yürürlüğe giren imar kayıt projesi olarak tanımlanır. Çıkarılan yasa sayesinde pek çok vatandaşımız bulundukları yerin kayıt belgelerini elde etme olanağına sahip olduklarını söyleyelim. Nitekim kaçak durumda olan yapı ve eklentilerde İmar kaydı olmadan su, elektrik ve doğal gaz aboneliği yapılamaz. Ancak, İmar kayıt belgesi alındıktan sonra tapu belgesi ikamesi sağlanan evrak geçici süre için abonelik işlemi yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Sonuçları Ne Oldu?

İmar barışına belirtilen tarihlerden sonra yapılan neredeyse bütün yapıları kapsamaktadır. İmar kaydı olmayan yurttaşlar, çevre ve şehircilik müdürlüklerinde ya da e-devlet üzerinden isteyenler kayıt başvurusu yaptı. İmar barışı kaydı için ödenen ücret ise yapının bulunduğu alan hesap edilerek verildi. Bu bedel genel olarak yapının değerinin % 3 ile 5’i arasında değişmektedir. Başvurular yapıldıktan sonra yapı kayıt belgesi verildi. Bu yapı kayıt belgeleri, geçici olarak su ve elektrik gibi gereksinimlerin alınmasına olanak sağlamaktadır. Bu konuda en önemli gelişme çevre mahallelerde görüldü. Ruhsatlı yapıya dönüşen konutlar risksiz satış olanağına kavuştu. Merkezde ise Eklentiler, çatı katları kayıt belgesi alarak sektöre değer girişi sağladı. Pozitif etki sağlandı.

Konut Kredisi Doping Etkisi

Tarihi konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş özellikle ikinci el evlerin satışını patlattı. İkinci çeyrek son ayında yaşanan kamu bankaları ağırlıklı kredili satışlar sadece haziran ayında 131.000 adet satışla salgın döneminde rekor kırdı. Tapu müdürlüklerinde sıra kuyrukları oluştu. Marmaris satılık daire fiyatlarında bu talebe yönelik konut fiyatlarının yükselmesi dikkat çekti.

Kiralık Konutlar

Konut arzı açısından sıfır noktasına yönelen daralma yaşanıyor. Yeni konutlar sadece kentsel dönüşüm kapsamında yapılıyor. Talep ise sürekli yükseliyor. En basit kiralık ev fiyatları 2.000-TL seviyesinden başlıyor. Eğer bulabilirseniz şanslısınız. Belki aralık-şubat üç aylık dönemde şans oranınız yükselebilir. Zaten konut kredisine hücum arkasında bölgemiz için yüksek kiraların olduğu söylenebilir. Marmaris ve çevresi kiralık satılık evler piyasasında yaşanan hareketliliğin ne kadar süreceği ve ne yönde gelişeceğini izleyerek göreceğiz.

WhatsApp: 0532 312 01 16

 

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.