Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Konut Kredisi Alırken Yapılan Hatalar

| 1 Yorum

Konut Kredisi

Konut Kredisi

Ekonomist Kemal Gönenç Muğla Marmaris emlak piyasasından konut kredisi alırken yapılan hatalar hakkında açıklamalar yaparak paylaşımda bulundu. Konut kredisi uygulamasının başladığı yıldan günümüze gayrimenkul sektöründe başarı elde edildiğini duyurdu. Günlük ekonomik etmenlerden etkilenen ve faiz oranlarının hareketlerime göre dalgalı talep artışları görüldü.

Yapılan Hatalar

Özellikle Marmaris emlak fiyatları baş döndürücü hızla artış gösterdi. Konut kiralarının arz daralması nedeniyle zirve yapması üzerine bu enstrümanın kullanımı ivme kazandı. Yüksek enflasyon nedeni ve faiz oranlarının artması kredi kullanımında hacim daralması yaşadı. Mevcut durumda sektör durguluk yaşyor. Koşulların uygun olduğu dönemde pek çok aile konut kredisi kullanarak Marmaris’te ev sahibi oldu. Ancak, genel olarak bakıldığında yapılan hatalar dikkat çekicidir.

Konut Kredisi Kullanımı

Son dönemlerin gözde araştırma konusu, konut kredisi seçimi analizi üzerine yapıldı. Oldukça uzun ödeme planı olduğundan dolayı kullanıcılarda çekince var. insanlar daha sonrasında herhangi sorun yaşamaması için her ayrıntıya dikkat ediyor. Lakin buna rağmen her defasında gözden kaçırdıkları bazı noktalar olabilir. Bunların başında gelen hata, yalnızca aylık faiz oranlarına bakılmasıdır.

Sigorta

Böyle olunca da, yıllık olarak ciddi oranlara ulaşan maliyet oranları göz ardı edilmiş oluyor. Konut kredisi için bankalara başvurulduğu zaman dikkat edilmesi gereken diğer etmen sigortadır. Kredi bünyesinde yalnızca zorunlu deprem sigortasının tahsil edilmesi gerekir. Bunun dışındaki sigortalar zorunlu değildir. Tamamen sizin istek ve seçimine kalmıştır. Önünüze dayatma gibi getirilmesi kabul edilemez.

Konut Kredisi Sözleşme Metni Anlaşılmalıdır

Birçok kişi başta konut kredisi olmak üzere bankalar ile yaptıkları kredi anlaşmalarında onlara sunulan hiçbir sözleşmeyi okumazlar. Çoğu kez okusalar da muhtemelen anlamazlar. Avukatınıza sözleşmenin inceletilmesi doğrudur. Burada çıkar ilişkisi açısından bakılırsa tek taraflı anlaşma hatalıdır. Zira sonrasında fark edilen durumlarda bankanın zararına olan maddeleri iptal ettirme gibi hakkınız olmaz. Dolayısıyla; özellikle konut kredisi alırken mutlaka sözleşme incelenmelidir. Kredinin dışında herhangi işlem amacıyla onay verilmemelidir.

Bütçenizi Belirleyin

Konut kredisi taksit tutarları kimi zaman oldukça yüksek olabilir. Böyle zamanlarda ise insanlar kredi taksit ödemelerini geciktirebilir. Bankalarla yapılan kredi görüşmelerinde onlara sunulan taksit detaylarının bilmelisiniz.  Aylık gelirin 1/3 oranını geçmemesi önemlidir. Aylık gelirin tamamının sigortaya gitmesi demek, sonrasında yapılacak harcamaların ödenememesi anlamına gelecektir. Bütçenizi zorlayacak girişimlerde bulunmaktan sakınmalısınız.  Açık söylemek gerkirse, bütçenize uygun olacak tipte ev seçmelisiniz.

Medya İrtibat: 0532 312 01 16

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

One Comment

  1. Pingback: Marmariste Konut Kredisi | Gönenç Emlak Blog

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.