Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Konut Kredisi

| 1 Yorum

Mortgage

Gönenç Emlak Şirketi konut kredisi yaygın olarak günümüzde kullanılarak ev sahibi olma şansı sağladı. Şirketimiz 20 yıl önce gayrimenkul sektörüne hizmet vermeye başladığında konut kredisi kullanımı diye bir enstrüman yoktu. Avrupa ve Amerikan emlak sisteminde mortgage uygulandığını bilir, acaba bizde ne zaman başlar? sorusunu sorardık. Bugün ise özellikle birinci ve ikinci el konut satışlarında uygulama vazgeçilmez oldu.

Ancak; bugüne kadar geçen süre içerisinde hala tam olarak nasıl yararlanıldığı anlaşılmamış. Ev satın almak için, internet üzerinde yayınlanan sitelerimizden müşteriler bize ulaşıyorlar. Beğendikleri konutlardan birkaç tanesi hakkında sorularına yanıt istiyor veya limit, mevki belirterek uygun ev varsa görmek istediklerini bildiriyorlar. Karşı soru; konut kredisi kullanacak mısınız? Yanıt evet ise; bankanızla görüştünüz mü? Ön onay aldınız mı? sorusu geliyor.

Çünkü; İstediğiniz evi alabilirsiniz algısı oluşmuş. Evi beğen, banka parayı ödesin. Ben de ona taksitle ödeyeyim olarak maalesef olmuyor.

Konut Kredisi Kullanım Avantajı

Yeni değişiklik olmadığı sürece; Banka, değerleme uzmanının verdiği değer üzerinden en çok %75’ini kredi veriyor. %25’ini sizin peşin ödemeniz gerekir. Bu ödemenin yapılması için, satın almak istediğiniz konutun kredi kullanımına uygun olması gerekir. Öncelikle Yapı Kullanım İzin Belgesi alınmış olmalı. Kat irtifakı tesis edilmiş, kaba inşaatı yapılmış gayrimenkullere de kredi  verilebilir. Bu oran genellikle %60 üzerinde olmaz.

İkinci olarak sizin kredi notunuzun uygun, yeterli olması gereksinir. Borç, sorunlu ödenmemiş çek, protestolu senet, gibi nedenlerle yeterliliğin engellenmemiş olması şarttır. Belgelenen kazancın, ne kadarının taksit ödeme tutarı ve süresi denkleminin uyumu da engel olmamalıdır.

Bu nedenle; Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin, emlak danışmanına gitmesi yada kendi başına konut aramasından önce; banka ile görüşerek onay alması doğrudur. 2014 yılında satılan 1.000.000 adeti aşan konutların önemli sayıda konut kredisi ile satın alındığını belirtelim.

WhatsApp: 0532 312 0116

One Comment

  1. Konut kredisi faiz oranları, satılık emlak talebi ile ters orantılı. Faizler düşünce, talep yükseliyor. Piyasada canlılık yaşanıyor. faiz oranlarının 1!in altında kalması gerekli.

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.