Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Marmaris Daireler | 2016 Arşivinden

| 0 Yorum

Muğla Marmaris Daireler

Muğla Marmaris Daireler

Gönenç Emlak şirketi 2016 yılında arşivden Muğla Marmaris daireler ile piyasanın durumu hakkında güncel araştırma içeriğini gayrimenkul sektörüyle paylaştı. Yerel Marmaris emlak piyasası satılık yeni daire fiyatlarında artış kendini gösterdi. Türkiye 2016 yılı genelinde %12-25 oranlarında gayrimenkul sektöründe artışlar görülürken merkezle çevresi yerine göre %25 seviye üzeri fiyat etiketleri dikkat çekiyor.

Konut Fiyatları

Örneğin sahilden 300-500 metre mesafede yeni, 2+1 açık mutfak konutu ele alalım. Ana caddeye değil arka tarafa, yüzme havuzuna bakan daire 450.000-TL satış fiyatıyla sektöre sunuldu. Bir zamanlar, bu fiyata Armutalan’da villa satın alınabilirdi. Ancak bugün mevcut bütçe ile sadece daire satın alınabilir. Aslında bir anlamda, yerel piyasada konutların ne kadar prim yapabilme potansiyeline sahip olduğu görülüyor. Belirtilen fiyat gelişim yönü konut yatırımı seçeneğinin doğru karar olduğunu söylüyor.

Fiyatlar Düşmez

Gayrimenkul fiyatlarının yüksek olmasının önemli nedeni maliyetlerin yükselmesidir. Tuğla, çimento, demir ve benzeri malzemelerin değeri Türkiye’nin her tarafında aynidir. Sadece nakliyeden kaynaklanan farklılıklara rağmen aşağı yukarı benzer seviyededir. En önemli neden, arsa payı maliyetinin yükselmesidir. Özellikle merkeze yakın bölge çevresinde satılık parsel kalmadığı için, sıfıra doğru yönelen gelişmeyi görüyoruz. Çünkü daralan arsa arzı, fiyatlarda roket etkisi yapmıştır.

Artan Maliyetler

Muğla Marmaris daireler fiyatlarda zirve yapmıştır. Fiyatların yeni zirveler edineceğinden şüpheniz bulunmamaktadır. Eski binaların yıkılarak, kat karşılığı anlaşması ile elde edilen arsa parselleri, doğrudan satış fiyatına endeksli rol oynamaktadır. Marmaris daireler için satılık kiralık gayrimenkul ilanlarını takip ettiğimiz için sonuçları sitemizden sunuyoruz.

Konut Yatırımı Kazandırır

Peki; bu fiyatlar karşısında piyasalarda, durgunluk veya gerileme mi var? Hayır. 30 yılın üzerinde süredir devamlı söylediğimiz, ilçemiz kendi talebini yaratır olmuştur. Henüz bunun değiştiğini görmedik. Ancak daima  normal koşullar altında taşınmaz talebinin canlı kalacağını düşünüyoruz.  Ne demişler alan kazanır. Bol şanslar dileriz.

Yazarın Notu: Belirtilen fiyatlar çeyrek asır önceki fiyat değildir. 2016 yılında rapor ettiğimiz değerleri günümüz 2024 yılı gayrimenkul piyasasıyla kıyaslamanız yeterli. Zaten arşivden yazıyı çıkarmamızın nedeni budur. 30 Yıl sektöre hizmet verdikten sonra Gönenç Emlak Şirketi ticari yaşamdan çekildi. Ekonomist Kemal Gönenç yerel gayrimenkul pazarı ile genel olarak sektör hakkında içikleri yazım ekibi ile ekonomik kaygı olmadan paylaşmaya devam edecektir.

İrtibat: 0532 312 01 16

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.