Gönenç Emlak Blog

Marmaris Emlak içerikleri paylaşılıyor.

Marmaris Emlak

| 1 Yorum

Gayrimenkul Piyasası

2014 sezonuna girerken Marmaris Emlak sektörü devresel talep hareketlerinde belirli değişikliği yansıtıyor. 1994 yılından günümüze gelinceye kadar sektörün tüm evrelerinde aktif biçimde profesyonel kurumsal danışmanlık şirketi olarak yer aldık. Gönenç Emlak ilçemizde üyesi olduğumuz Ticaret Odası ile ayni tarihte 20 yıl önce kuruldu. Gayrimenkul danışmanlık süreci içerisinde yaşanan devresel davranış hareketini ve günümüzü mukayeseli olarak ele alalım.

Yazlık özelliğe sahip beldemizde, yaz aylarında bugün olduğu gibi yerli yabancı turist konuk nedeniyle nüfus artışı yaşanır. Sezon bitince Marmaris’in boşalması, yerli nüfusun baş başa kalması görülürdü. Artık; yaz kış boyu yaşanılır belde olduğundan, bu özellik nitelik değiştirmiştir.Çarşı ticari merkez konumundan, merkezin dışarıya kayması ve yeni çekim alanlarının oluşması gerçekleşmiştir. Örneğin çarşıda bulunan banka şubeleri yeni merkez alanına çekilmiştir. Sitelere kadar uzanan 5km uzunluğunda ana cadde, iki-üç katlı bahçeli evlerin nerede ise tamamı, giriş katları dükkanlara dönüşmüştür. Uzun yalı da, bar  ve lokantalardan oluşan yine 5-6km ticari alanı ortaya çıkarmıştır. Bütün bu gelişme, bir anlamda talep oluşmasıdır. Emlak sektörü bu yönde devingen dinamik oluşturmuştur.

Sahile Yakın Gayrimenkuller

Yapılaşma sürecinde, Belediye’nin hazırladığı, Mola Kent ile Devlet hastanesi arası Bağlıiçi’ni kapsayan alan 18’nci madde uygulamasıyla imara açılarak bugünün villalar beldesi beldemize hediye edilmiştir. Hızlı yapılaşma, Pazar Yolu ile Eski Datça Yolu çevrelerinde yaşanmış, günümüzde ise, artık boş parsel son derece kısıtlı kaldığından,bazı bölgelerde ise tamamen tüketildiğinden Renovasyon Dönemi başlamıştır. Eski binaların yıkılarak yenilerinin yapılması, turistik tesislerin ise, depreme dayanıklı hale getirilmesi ve iç-dış dekorasyonlarında yenilemenin sık görüldüğünü belirtelim. Sahile ve merkeze yakın lokasyonlar dönüşümün yoğun yaşandığı alanlardır.

Kiralık konut talebinde yoğunluk artarken, arz konusunda çok ciddi daralma yaşanmaktadır. Yaz kış yaşanılır olması nedeniyle, kiralık konut sektöründe hareketlilik arz hacminin daralmasını yaratmıştır. Bize göre Marmaris Emlak sektörü (Top) tepe noktasına ulaşmıştır. Fiyatlar nerede ise Florida konut fiyatları seviyelerindedir. Sektör açılımı Büyük şehir Belediyesi ve Marmariste Belediye’nin göstereceği performansa göre , mahalleye dönüşen Köylere imar gelmesi ile yaşanacak yeni kohezyon alanlarında gerçekleşecektir. Bu konuda bölgenin parlayan yıldızı Selimiye emlak sektörü ciddi talep alacaktır.

Ekonomist

Kemal Gönenç

Author: Kemal Gönenç

1994 yılında Marmaris merkezde kurulan Gönenç Emlak Şirketi bölgede gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Şirketimize ait Gönenç Emlak Blog sitesiyle emlak sektörü ve Marmaris hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Şirket kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç tarafından yönetilmektedir.

One Comment

  1. Pingback: Marmaris Emlak | Gonenc Emlak Blog

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.