Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Marmariste Ev Kiralama

| 2 Yorumlar

Marmaris Kiralık Evler

Muğla çevresi konut açığı nedeniyle özellikle Marmariste ev kiralama konusunda önemli sıkıntı yaşandığını Gönenç Emlak Şirketi belirtti. Türkiye herhalde en yaygın hukuki anlaşmazlık kiracı kiraya arasında yaşanmaktadır. Kira kontratının tanzim edilmesi, yürürlüğe girmesi ile taraflar yasal haklara da sahip olurlar. Son yıllarda yapılan düzenlemeler tarafları pek de memnun etmedi. Sorunlar sürekli büyüyor. Şimdi hem ev sahipleri hem de kiracılar açısından neler yaşanıyor bakalım.Örneğin; Kiracı kirasını ödemedi, ödemiyor. Ne olacak? İki yol var.

Kiralama Koşulları

Birincisi, tebligat usul kanununa uygun olarak kiracının eline geçecek şekilde ihtarname göndermek.  İhtarname alındıktan 30 gün sürede ödeme yapılırsa, ev sahibi, yasal olarak alacak ve tahliye davası açma hakkına sahip olur. Dikkat ediniz. Tahliye edemiyor, dava açma hakkını kazanmış oluyor. Avukata vekalet ücreti, dava açma ödeme bedeli ( 2.000-TL peşin, 1500-TL tahliye aşamasında ve benzeri) ve en önemlisi, bir duruşmada bitecek davanın aylarca sürmesi. Adli tatile de denk geliyorsa, ucu açık süreci beklemek gerekiyor. Yaşanan stres de ayrı. Kiracı; ihtar edilen süre içinde kirasını öderse, dava açma hakkı ortadan kalkar. Ancak: bir kira dönemi içinde ikinci kez haklı ihtar gönderilirse, yine dava açma mümkün olur. Davanın nasıl sonuçlanacağı da belli değildir.

İkinci yol ise; yasal ihtarnamelerin ardından icra takibi başlatmak. Bu süreç daha hızlı olabilmektedir. Fakat en hayırlı olanı, kiracının seçimimde titiz olmaktır. Kira kontratında müteselsil zincirleme borçlu kefil bulunması önemlidir. Tarafların kira kontratlarını avukat aracılığı ile yapmaları, evi teslim ederken, noter getirerek tespit yapılması, yangın, hırsızlık için sigorta yapılması gibi önlemlerin alınması ev sahibini korumaya yarayacaktır. Marmariste ev kiralama için iyi insanlar iyi insanlarla karşılaşsın dileriz deyişi yaşantımıza girmiştir.

Gelişmiş Ülkelerde Sorun Çözülmüş

Özellikle merakımdan Amerikan hukuk yaşamında böylesi yaşanan sorun ele alınıyor diye araştırdım. Çok farklı. Her şeyden önce mantıksal yaklaşım farklı. Burada polis devreye giriyor. İşsiz kalana maaş bu nedenle veriliyor. Kirasını, elektrik, su giderini ve yeni iş buluncaya kadar yaşamını sürdürmesi için işsizlik maaşı veriliyor. Kira ödenmeyince, polis eve gelerek uyarı yapıyor. Bir haftalık süre içinde istersen ödeme, gelerek evi boşaltıyor. Almanya ise yine farklı. 1989 yılında duvar yıkılırken gittiğim Batı Berlin, bizzat şahit olduğum, kiracı kiraya veren ilişkisinde insan hakları boyutu sosyal devlet uygulamasında nasıl yer alıyor, başka yazımızın konusu olsun.

Kemal Gönenç

WhatsApp: 0532 312 0116

2 Comments

  1. Ev kiralama konusunda Marmariste çok ciddi sıkıntı var. Problem düzeyinde.

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.