Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Salgında Konut Satışı

| 0 Yorum

Salgın Gölgesinde Satışlar Devam Ediyor

Muğla Marmaris emlak yüksek fiyatlara rağmen salgında konut satışı hakkında Gönenç Emlak şirketi açıklamalar yaparak önemli noktalara değinen makaleyi paylaştı. Kovit-19 koşullarında bile satışlar devam ediyor. Konutlar temel ihtiyacımız olan barınma için vazgeçilmezlerdir. Dünyada ve ülkemizde gayrimenkul pazarı kapsamında her gün yüz binlerce salgında konut satışı yapılmaktadır. Geçmişte veya yakın zamanda satın alıp, şimdi satmak istediğiniz evin işlemlerini yapılırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Satış için bu noktalara titizlikle dikkat ederek hem alıcıyı hem de satıcı olan kendinizi zor duruma sokmadan tamamlamak mümkündür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Evinizi satacağınız zaman birçok dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Alıcıyla anlaşmadan önce belirleyerek işleri titizlikle yürütmeniz en olumlu yoldur. Dikkat etmeniz gereken hususların başlıca olanlar şunlardır;
  • Evinizin tapusunda herhangi sorun olup olmadığını belirlemelisiniz. Eğer banka ipoteği veya başka tür ipotek mevcut ise bu ipoteği tapu üzerinden kaldırmanız gerekiyor. Pazarlık aşamasında zaten kontrol edilecektir.
  • Mülkünüzün piyasa rayiç değerini öğrenerek fiyatını belirleyin ve ona göre planınızı yapın. Konut kredisi koşullarına uygun olup olmadığını araştırın. Gayrimenkul danışmanı aracılığıyla evinizi satma girişiminde bulunacak iseniz kabul ettiğiniz sözleşmeyi dikkatlice okuyarak karar verin.
  • Duyuru amacıyla iletişim platformu üzerinden taşınmazın ilanını verin. Bu sayede daha çok kişiye erişmiş olacaksınız ve daha hızlı müşteri bulabilirsiniz. Alıcıya satacağınız taşınmaz hakkında şeffaf olun. Kötü yanlarını da iyi yanlarını da ayırmadan belirtin. Alıcıyla anlaştıktan sonra belirlediğiniz tüm şartları belge haline getirin ve imzalayın. Sattığınız taşınmazdaki su, elektrik, internet, doğalgaz gibi abonelikleri iptal edin.
  • Emlak vergisi borcunun bulunmadığından ve zorunlu deprem sigortasına sahip olduğundan emin olun. Zaten Tapu Müdürlüğü’nde müracaat sırasında taşınmazın asgari emlak değeri ve DASK istenir.

Eğer mevcut ikametgâhınızın bulunduğu evin satışı tamamlanınca, ikametgâhınızı değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İkametgâhınızı yeni adresinize taşıyarak Nüfus Müdürlüğü’ne ve Belediye’ye vergi mükellefi kaydının düzenlenmesi için yapıldığı hakkında bilgi verin. Süreç tam anlamıyla bittikten sonra verdiğiniz tüm ilanları kaldırın.

Konut Fiyatının Ödenmesi

Olabildiğince nakit para kullanmadan alacağınızı sağlayın. Çünkü nakit ödeme aldığınızda eksik veya sahte parayla karşılaşarak zor durumda kalabilirsiniz. Bu nedenle nakit ödeme işlemlerinde dolandırılma ve kandırılma riski önemli derecede artıyor. Alıcıyı para göndereceği hesabı doğru ve eksiksiz şekilde vermelisiniz. Bu sayede yanlış hesaba para gönderme gibi olaylarla daha az karşılaşırsınız. Ayrıca hesap limitleri kontrol edilmeli ve gereken durumlarda bankayla irtibat kurularak gereken detaylar edinilmelidir.

İrtibat: 0532 312 01 16

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.