Gönenç Emlak Blog

Marmaris emlak piyasası ve satılık bilgileri sunuluyor.

Yıl Sonu Emlak Piyasası Durumu

| 0 Yorum

Marmaris Emlak Konut Piyasası

Türkiye yıl sonu emlak piyasası durumu son dönemlerde hareketli günler geçiriyor ve Marmaris emlak konut piyasası da benzer etkileri yaşıyor. Muğla Marmaris Emlak fiyatlarının önlenemez yükselişi devam ediyor. Konut sahibi olmayı isteyenler sayısında artış konut açığını gösteriyor. Gayrimenkul sektörünü son birkaç senede çok ciddi mesafeler aldı. 1994 yılında kurulan Gönenç Emlak Şirketi fiyatlarda düşmenin beklenmediğini açıkladı. Bölgemizde Marmaris gayrimenkul fiyatlarının zirve yapmış olduğu söylemek mümkündür. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgilere  buradan Marmaris Blog yazılarına ulaşabilirsiniz.

Türkiye Gayrimenkul Sektörü

Yapılan incelemelerde görülmüş olduğu gibi emlak satışında İstanbul, rakiplerini çok ciddi bir biçimde geride bıraktığı izleniyor. Üstelik bu artış ile beraber sadece ülkemizde değil ayni zamanda Avrupa’da da 6 sıra yükseldi ve 14. Sıraya çıkmış oldu. Tarihi ve doğal güzellikleri ile sadece Türkiye değil dünyanın da en önemli kentlerinden birisi olan İstanbul’da konut sektörü önemlidir. Ev sahibi olmayı isteyen sayısı artınca inşaat şirketleri da bu beklentiyi karşılamak için birbirinden farklı projeleri hazırladı. Nitekim kampanyalardan reklamlardan takip edilmektedir.

İstanbul Sektörün Lokomotifi

Geçmiş dönemlerde kentin dış kısımlarında kalan ve daha önce tercih edilmeyen yerler yeni açılım bölgeleri oldu. Devlet tarafından yapılan çalışmalar sonrasında şehrin dört bir yanı ile ilgili çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bunun devamında da pek çok farklı inşaat firması emlak satışını arttırmak adına modern pazarlama ile hazırladıkları konutları satışa sunuyorlar. Bu kadar hızlı yükselen İstanbul’un yükselişi daha devam edeceğe benziyor. Zira yapılan incelemede görülebileceği üzere yükselen binaların sayısındaki artış devam ediyor. Bu artış sonrasında hem şirketler hem de ev sahibi olmayı isteyenler kazançlı çıkabilir.

Gayrimenkul piyasasının lokomotif kentinde yaşanılan fiyat artışlarında paralel bağlantı kurmak mümkündür. Türkiye yapısal gayrimenkul sorunundan kaynaklanan talep genişlemesi devam edecek gibi görünüyor. Üç yıllık periyot izlendiğinde 3 milyon adet üstünde konut satılması gösterge sayılabilir.

Yerel Piyasa

Muğla Marmaris Emlak sektöründe dövizdeki dalgalanma yaşamasının ardından fiyatlar çok hızlı yükselme kaydetti. Mevduat ve konut kredisi faiz oranlarının gerilemesi ardından durgunluk geldi. Faizlerin ve enflasyonun düşmesi piyasalarda hareketlenmeye yönelik kıpırtılar ile başladı. Marmaris satılık ev fiyatlarının yüksek olmasını etkileyen ülke genel durumun dışında özel etmenler vardır. Arsa parseli kıt olmasından, eski binaların yıkılarak yenilerinin yapılmasın ile yeni konutlar kazanılmaktadır. Maliyetlerin yükselmesi fiyatlara direk olarak etki yapmaktadır. Konut başına düşen arsa payı oranı maliyeti arttırıcı faktördür. Ancak; yaşanılan süreçte konut talep trendi artıyor. Arz ise sürekli daralıyor.

Fiyat Artışı Önlenemiyor

Yeni imara açılan alanlar veya mevcut konutların dikey kat artışı olmadan konut arzını arttırmak mümkün değil. Bu uygulamanın yapılması mümkün görülmüyor. Zaten konut satışlarındaki fiyatların yükselmesi kira fiyatlarını da yükseltmiştir. Bu gidiş top noktasında son bulabilir. Denge sağlandığında Roma ve Paris benzeri görünüm izleyeceğiz. Yani orta düzey gelir sahibi olanları da kısmen kapsayan nüfus ancak merkezden uzak bölgelerde yaşayabilecektir. Çalışan kesim maaş geliri ile ne kira ödeyebilir ne de ev sahibi olabilir. Bu kesim ancak dış bölgelerde yaşam alanı seçmek zorunda kalır. Anlaşılacağı üzere bu durum sosyal sıkındı tarifidir. Ancak; ekonominin kanunları her koşulda işlemektedir.

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.